Parafia w Siedlcach koło Nowego Sącza po raz kolejny zorganizowała dożynki. W niedzielę 1 września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w kościele pod wezwaniem św. Tekli w Siedlcach pojawili się przedstawiciele sześciu wiosek wraz z wieńcami żniwnymi.

Kościół w Siedlcach – wieńce żniwne

Jak co roku, w siedleckiej świątyni pojawiły się delegacje z Trzycierza, Łęki, Siedlec, Miłkowej, Janczowej i Siłowikowej. Zgodnie z prośbą księdza proboszcza, przedstawiciele wszystkich wiosek pojawili się w świątyni ubrani w stroje ludowe. Uroczystą sumę dożynkową poprzedziła również akademia w wykonaniu dzieci szkolnych. W tym roku o przygotowanie okolicznościowego programu słowno-muzycznego zostali poproszeni uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Miłkowej.

Wieńce żniwne, jak co roku, zostały wykonane z plonów, które latem udało się zebrać na terenie parafii Siedlce. Podstawą jak zwykle były zboża, które wciąż zajmują sporą część upraw w okolicy. Nie zabrakło również świeżych warzyw i owoców, a także pieczywa przygotowanego ze świeżo zmielonej mąki.

Parafia Siedlce gmina Korzenna – zwyczaj dożynek

Dożynki organizowane co roku stają się już znakiem rozpoznawczym, z którego słynie parafia. Siedlce i inne okoliczne wioski swoje wieńce prezentują dwukrotnie. Najpierw dożynki organizuje gmina Korzenna – mają miejsce w ostatnią niedzielę sierpnia. Potem te same wieńce mieszkańcy przynoszą do kościoła w Siedlcach, gdzie, w miarę możliwości, zajmują miejsca wokół ołtarza głównego.

Dożynki w parafii Siedlce są organizowane od kilkunastu lat. Jak można było niedawno usłyszeć z ambony od księdza proboszcza, parafian zachęca się, by jak najliczniej pojawiali się na głównych mszach świętych odprawianych w tego typu uroczystości. Choć przyjęło się już, że z powodu długiej mszy koncelebrowanej w ramach sumy w takie dni parafianie jej unikają, księża zapraszają wszystkich do kościoła, by wspólnie celebrować uroczystość.

Historia dożynek

Dożynki to ludowe święto, w czasie którego dziękuje się za plony zebrane latem, szczególnie w czasie żniw.  Dożynki, wywodzące się z prasłowiańskich obyczajów, wraz z upływem wieków zmieniły swój charakter i nierozerwalnie związały się z religią. Dziś centralne dożynki w Polsce obchodzi się na Jasnej Górze w Częstochowie.