W tym roku odpust parafialny ku czci świętej Tekli odbędzie się w niedzielę 22 września. Parafia w Siedlcach koło Nowego Sącza w szczególny sposób przygotowuje się do uroczystości upamiętniającej patronkę świątyni.

Parafia Siedlce, gmina Korzenna – termin odpustu

Kościół w Siedlcach nosi wezwanie świętej Tekli. Urodzona w I wieku święta była uczennicą świętego Pawła. Prześladowano ją za wiarę chrześcijańską, przez Kościół prawosławny jest nazywana pierwszą męczennicą równą apostołom. Jej wspomnienie liturgiczne w kościele katolickim obchodzi się 23 września.

Skąd wiadomo, kiedy odpust obchodzi parafia Siedlce? Ogłoszenia parafialne precyzują, że w tym roku odbędzie się on 22 września. To zmiana w stosunku do lat poprzednich, gdy świętą Teklę w Siedlcach czczono w trzecią niedzielę września. Tym razem odpust będzie w czwartą niedzielę tego miesiąca.

Parafia Siedlce – organizacja odpustu

Jak co roku, z ambony kościoła w Siedlcach można było usłyszeć wskazówki dotyczące organizacji odpustu. Uroczysta msza święta odpustowa zostanie odprawiona o godzinie 11. Baldachim tradycyjnie poniosą panowie sołtysi, którzy zostali poproszeni o ubranie się w stroje regionalne.

Lokalne stroje ludowe założą zapewne również matki z Siedlec, które poniosą jeden z feretronów. Drugi będą dźwigać dziewczęta z klasy ósmej. Zaproszeni do udziału w procesji są również chociażby strażacy. O oprawę muzyczną zadba Pan Organista, w dzwony będzie bić pan kościelny.

Kościół Siedlce – przypomnienia dotyczące odpustu

Jak co roku, w czasie odpustu pamiętajmy o zachowaniu powagi w okolicach kościoła parafialnego, gdy są w nim odprawiane msze święte. Prosimy szczególnie o to, by nie strzelać z korkowców i petard, a także nie zachowywać się zbyt głośno przy tak zwanych kramach. Jako że kalendarzowe lato dopiero się kończy, pamiętajmy też o odpowiednim ubiorze w świątyni. Kościół to nie rewia mody – panowie niech zakładają koszule, a nie podkoszulki, a panie niech zrezygnują z ubrań na ramiączkach.

Święta Tekla to patronka naszej świątyni, której projektantem był Franciszek Mączyński. Opiekunem duchowym parafii Siedlce jest natomiast święty Andrzej Apostoł. Więcej o nim można się dowiedzieć, klikając TUTAJ.