Wszyscy, których miejscem zamieszkania jest parafia w Siedlcach pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła, muszą być gotowi na podwyżki. Gmina Korzenna sugeruje na swojej oficjalnej stronie internetowej, że wzrosną ceny wywozu śmieci. Z kolei o wzrost cen prądu wnioskują dostawcy energii elektrycznej. Wieści jest więcej. Siedlce, Łęka, Miłkowa – domy wszystkich mieszkańców parafii mogą zostać też niedługo skontrolowane pod kątem opału używanego do ich ogrzewania.

Siedlce, gmina Korzenna – droższy wywóz śmieci?

Droższych opłat za wywóz śmieci można się spodziewać już od nowego roku. Zapowiada to komunikat, który w listopadzie wydała gmina Korzenna. Urzędnicy piszą w nim, że nie udało się rozstrzygnąć jesiennego przetargu na wywóz śmieci. Przystąpiła do niego tylko jedna firma – niewymienione przez gminę z nazwy przedsiębiorstwo z Nowego Sącza. Zaproponowana przez nie cena wywozu odpadów była jednak zdecydowanie wyższa niż szacunki gminy.

„Na realizację zamówienia przeznaczono z budżetu ponad 654 tys. zł na rok, czyli mniej więcej tyle, co poprzednio. Przetarg cieszył się nikłym zainteresowaniem, bo złożono tylko jedną ofertą. Firma z Nowego Sącza zaproponowała za wykonanie usługi kwotę wynoszącą prawie 1,6 mln zł, czyli o wiele więcej niż zaplanowano na ten cel w budżecie. W związku z tym przetarg został unieważniony. Trudno powiedzieć, jakie rezultaty przyniesie kolejny przetarg. Ze wstępnego rozeznania, co do cen oferowanych przez firmy zajmujące się zagospodarowaniem odpadów wynika, że koszty mogą być podobne” – głosi komunikat na stronie gminy Korzenna.

Takie oświadczenie jasno sugeruje, że Łęka, Trzycierz i inne miejscowości, które obejmuje parafia w Siedlcach, muszą być przygotowane na podwyżkę cen wywozu śmieci. Urzędnicy twierdzą, że „koszty zagospodarowania odpadów zasadniczo wzrosły”, a „gminy nie mają na to żadnego wpływu”.

Parafia Siedlce koło Nowego Sącza – podrożeje także prąd?

Wypowiedzi przedstawicieli władz, tym razem na szczeblu centralnym, można również odczytywać jako zapowiedź podwyżek cen energii elektrycznej. Wicepremier Jacek Sasin ujawnił na antenie radia RMF FM, że spółki energetyczne złożyły do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o podwyżki cen prądu dla gospodarstw. Chcą, by energia podrożała już od stycznia 2020 roku. Sasin zadeklarował jednak: – Za cenę prądu odpowiada teraz minister aktywów państwowych, czyli ja. Podwyżki dla indywidualnych odbiorców nie będzie.

parafia siedlce gmina korzenna

Gmina Korzenna, aktualności – będą kontrole pieców

Osoby, których miejscem zamieszkania jest parafia w Siedlcach, muszą być w najbliższych dniach przygotowane również na kontrole pieców. Ma to związek z wojewódzką uchwałą antysmogową, do której przestrzegania zobowiązana jest również gmina Korzenna. Aktualności w tej sprawie są następujące: urzędnicy w komunikacie zapowiadają, że wyznaczone przez nich osoby mogą bez zapowiedzi pojawić się w domach na terenie gminy między godz. 6 a 22. Będą sprawdzać piece i używany w nich opał.

„Okres prowadzenia kontroli nie jest przypadkowy. Wraz ze spadkiem temperatury powietrza budynki ogrzewane są coraz mocniej i zagrożenie zanieczyszczeniem powietrza rośnie. Na niebezpieczeństwo narażeni są wtedy wszyscy przebywający na zewnątrz, a w szczególności dzieci” – informuje oficjalna strona urzędu gminy.