Trwa V Synod Diecezji Tarnowskiej. Parafia w Siedlcach aktywnie wypełnia jego postanowienia, angażując w to wiernych. W ramach tych działań w ostatnią niedzielę, 24 listopada, przy kościele parafialnym pod wezwaniem św. Tekli została zorganizowana debata synodalna na temat materialnego i kulturowego dziedzictwa parafii.

Parafia Siedlce – historia

Siedlce, gmina Korzenna, a także mająca w nich siedzibę parafia, mogą pochwalić się historią liczącą kilkaset lat. Najważniejsze sprawy związane z dziejami wspólnoty wiernych w naszej miejscowości i okolicach poruszył niedawno ksiądz proboszcz, który odniósł się do nich w czasie niedzielnego kazania.

– Naszym obowiązkiem jest znajomość historii Polski, diecezji oraz parafii – stwierdził kaznodzieja z ambony. – Czy wiecie, z którego roku pochodzi najstarsza parafialna księga? Z 1698 roku! XVII wiek! – dodał.

Znacznie dłuższa jest jednak historia, jaką może się pochwalić parafia Siedlce. Gmina Korzenna jako jednostka administracyjna jeszcze nikomu się nie śniła, a na siedleckich górach już stanęły stopy Zwiastuna Dobrej Nowiny. Parafia w Siedlcach powstała bowiem na przełomie XIII i XIV wieku – pierwsze wzmianki na jej temat w źródłach historycznych można odnaleźć w 1326 roku. Więcej na temat wczesnych dziejów wspólnoty można dowiedzieć się między innymi z opublikowanej w 1980 roku w Tarnowie pracy księdza Arkadiusza Stępnia „Historia Parafii Siedlce do 1785 roku”.

Kościół Siedlce – materialne dziedzictwo

Ksiądz proboszcz zwrócił też uwagę na materialne dziedzictwo, jakim może pochwalić się parafia Siedlce. Na plebanii ma się bowiem znajdować komplet ksiąg parafialnych z ostatnich stu lat, co stanowi ciekawe źródło wiedzy na temat mieszkańców tych okolic. Innymi wartymi wzmianki zabytkami znajdującymi się już w samym kościele pw. św. Tekli są ołtarze. Najstarszym jest barokowy ołtarz boczny, mieszczący się w połowie nawy głównej, po lewej stronie, patrząc od wejścia do świątyni. Znajduje się w nim zabytkowy obraz Matki Bożej.

Niemal pół tysiąca lat liczy z kolei wykonana na początku XVI wieku kamienna chrzcielnica. Zabytkiem jest również jej pokrywa, przedstawiająca scenę chrztu Pana Jezusa w Jordanie, przyjętego z rąk Jana Chrzciciela. Przychodząc do kościoła powinniśmy więc mieć świadomość dziedzictwa, jakie posiada parafia Siedlce koło Nowego Sącza, i wspólnie o nie dbać.

Sesja plenarna V Synodu Diecezji Tarnowskiej

Tematem historycznych pamiątek zajmowała się niedawno Komisja ds. Dziedzictwa Diecezji Tarnowskiej. W czasie spotkania 21 listopada obradowała na tematy związane z prowadzeniem kancelarii parafialnej. 30 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie odbędzie się z kolei trzecia sesja plenarna tarnowskiego synodu. Początek o godz. 8.30.