6 grudnia to w Kościele Katolickim dzień wspomnienia świętego Mikołaja. Z tej okazji przypominamy, że ów święty nie ma nic wspólnego z brodatym krasnalem z pijackim nosem w czerwonym kubraku. A to takie przedstawienie tak zwanego “Mikołaja” wygląda do nas z każdej strony w mediach oraz sklepowych witrynach.

Prawdziwy święty Mikołaj

Mikołaj to święty Kościoła Katolickiego, podobnie jak patroni parafii Siedlce – św. Tekla i św. Andrzej Apostoł. Życiorys prawdziwego św. Mikołaja to czasy przełomu III i IV wieku naszej ery. Był on biskupem Myry w Licji, czyli krainy w południowo-zachodniej części dzisiejszej Turcji. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą jednak dopiero z VI wieku, a jego żywot spisano 200 lat później.

Mikołaj miał dorastać w bogatej rodzinie, ale postawić na ascetyczne i pobożne życie. Kiedy jego rodzice zmarli, miał rozdać cały majątek. Później również wielokrotnie pomagał biednym i słynął z wielu cudów, a kiedy został biskupem, miał też zasłużyć się w walce z pogaństwem. Po śmierci wierni otoczyli go więc kultem.

Biskup, a nie krasnal

Z postacią św. Mikołaja wiąże się wiele legend. Był czczony na wschodzie, ale wiadomości o nim szybko dotarły do zachodniego Kościoła Katolickiego. Już żyjący na przełomie VIII i IX wieku bizantyjski cesarz Leon wspominał o jego kulcie. Już wtedy dniem św. Mikołaja był 6 grudnia. Jego wspomnienie jest obchodzone w roku liturgicznym po raz drugi 9 maja, w rocznicę przeniesienia jego relikwii do włoskiego Bari.

Jeszcze w średniowieczu św. Mikołaj był uważany za szczególnego opiekuna dzieci. Współcześnie jest patronem Rosji, Grecji, Albanii oraz sporej liczby miast, między innymi Berlina, Bydgoszczy i Chrzanowa. Ma również pomagać pannom szukającym męża, piwowarom oraz studentom. Czci się go również w wielu parafiach otaczających Siedlce k Nowego Sącza – na przykład w Bochni, gdzie znajduje się bazylika pod jego wezwaniem. Warto wspomnieć, że w tej parafii od 2006 roku posługuje ksiądz Krzysztof Pikul. Jak może niektórzy jeszcze pamiętają, wcześniej miejscem, w którym pracował, była parafia Siedlce.

Do dziś w dniu św. Mikołaja wręczamy sobie prezenty, w szczególny sposób pamiętając o najmłodszych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że św. Mikołaj to nie to samo, co krasnal z pijackim nosem w czerwonym kubraku. Prawdziwy św. Mikołaj jest przedstawiany z atrybutami biskupa – mitrą i pastorałem w ręku.

Parafia Siedlce koło Nowego Sącza – prośba do mieszkańców

Trudno oczywiście walczyć ze współczesnym wizerunkiem tak zwanego Mikołaja, który stał się elementem kultury masowej. Nie zmienią tego nawet najbardziej płomienne ogłoszenia parafialne. Korzenna, Siedlce, Nowy Sącz – postać z siwą brodą otacza nas zewsząd. Możemy jednak powstrzymać się przed ozdabianiem naszych domów wizerunkiem tego mężczyzny z czerwoną czapką z pomponem na głowie. Lepiej umieśćmy na nich elementy związane z prawdziwym Bożym Narodzeniem. Pamiętajmy też, że Mikołaj przychodzi 6 grudnia. Nie 25 grudnia – on już przyszedł! Wcześniej!