Jeszcze w grudniu możemy najprawdopodobniej spodziewać się otwarcia zapowiadanej od pewnego czasu biblioteki parafialnej w Siedlcach. Już niedługo dowiemy się więc, jakie publikacje będzie można z niej wypożyczać.

Siedlce, gmina Korzenna – biblioteki

Dotąd w Siedlcach działały dwie biblioteki. Pierwszą była placówka prowadzona przez Zespół Szkół w Siedlcach. Można w niej wypożyczać przede wszystkim lektury przeznaczone dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej czy też, do niedawna, dla młodzieży gimnazjalnej. Siedlce koło Nowego Sącza są także siedzibą filii Gminnej Biblioteki Publicznej, którą administruje gmina Korzenna. Aktualności na temat jej funkcjonowania można wyczytać na drzwiach remizy strażackiej w Siedlcach – to właśnie tam w wyznaczonych godzinach można korzystać z jej księgozbioru. Biblioteki są prowadzone również w innych szkołach położonych na terenie parafii: mogą się nimi pochwalić Łęka, Trzycierz, Janczowa i Miłkowa.

Biblioteka parafialna w Siedlcach

Polska nazwa “biblioteka” pochodzi od greckiego słowa “biblion” oznaczającego po prostu książkę. Warto zwrócić uwagę, że podobną etymologię ma słowo „Biblia”, którym określamy Pismo Święte. Pierwsze kościelne biblioteki powstawały już w V wieku, umieszczano w nich wówczas przede wszystkim sporządzane przez mnichów rękopisy, sporządzane w tak zwanych skryptoriach. Słynną bibliotekę posiadał między innymi klasztor benedyktynów na Monte Cassino, swoją bibliotekę w Rzymie, na Watykanie, ma również papież.

Siedlce gmina korzenna

Do tej pory własnej nie miała parafia w Siedlcach. Dziś stwarza się możliwość zorganizowania takiej placówki. Pomysłodawcą utworzenia w Siedlcach biblioteki parafialnej jest ksiądz proboszcz, który informował o tym, głosząc z ambony ogłoszenia parafialne. Siedlce mają wzbogacić się o nowy zbiór książek już w najbliższym czasie, ponieważ według niedawnych zapowiedzi biblioteka ma zostać otwarta jeszcze w grudniu.

Na jakich zasadach będzie można korzystać z parafialnej biblioteki? O tym dopiero się dowiemy. Wiadomo już natomiast, że będzie ona działać w jednym z pomieszczeń siedleckiej plebanii. Znajdą się tam przede wszystkim dzieła poświęcone tematyce religijnej. Dzięki niej parafianie będą zatem mogli pogłębiać swoją wiarę, w myśl zasady: “jedna strona książki religijnej na jeden dzień”.

Parafia Siedlce koło Nowego Sącza – publikacje o okolicy

Przy okazji wieści na temat biblioteki parafialnej nie sposób nie wspomnieć o publikacjach, które opisują kwestie związane z parafią w Siedlcach oraz kościołem pw. św. Tekli. Jedną z nich jest wydana w 1980 roku w Tarnowie praca księdza Arkadiusza Stępnia “Historia Parafii Siedlce do 1785 roku”. Tematykę historyczną poruszył także w swojej publikacji z 2010 roku “Niezłomni. Zapomniani bohaterowie Siedlec” ksiądz Jan Bajor.

Siedlce małopolskie, a także inne wchodzące w skład parafii miejscowości, były również tematem prac Adama Śliwy. Opisywał on w nich wiele podsądeckich wiosek. Ciekawym źródłem wiedzy na ich temat jest także dzieło „Sądecczyzna” Feliksa Jana Szczęsnego Morawskiego, historyka żyjącego w XIX wieku.