Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Do tych niezwykłych wydarzeń zbawczych trzeba oczywiście odpowiednio się przygotować. W tych dniach zadbajmy więc nie tylko o przystrojenie naszych domów, ale również o kościół w Siedlcach. Nieodłącznym elementem wystroju świątyni na te szczególne grudniowe chwile jest szopka. O pomoc w jej przygotowaniu prosimy młodzież naszej parafii.

Siedlce, gmina Korzenna – szopka w kościele

Tradycja urządzania szopek, czyli przedstawiania sceny tuż po narodzinach Pana Jezusa, sięga średniowiecza. Szopki w okresie bożonarodzeniowym pojawiały się przy kościołach, kaplicach i klasztorach. Wyjątkową tradycją są również tak zwane żywe szopki. Tego typu przedstawienie po raz pierwszy przygotował święty Franciszek z Asyżu. W 1223 roku zaaranżował on szopkę rzeczywistych rozmiarów z żywymi zwierzętami, z osłem i wołem na czele.

Swoją szopkę co roku ma również parafia Siedlce, gmina Korzenna. Stawiamy ją najczęściej przy ołtarzu bocznym, który znajduje się po prawej stronie kościoła – patrząc od wejścia głównego.

Szopka – Siedlce, małopolskie zwyczaje

Jakie figury w tym roku znajdą się w naszej szopce? Centralnymi postaciami betlejemskiej stajenki powinny być osoby wchodzące w skład Świętej Rodziny, czyli Maryja, Józef oraz Dzieciątko Jezus. W naszej szopce nie zabraknie również figurek zwierząt, a także pasterzy, którzy przyszli oddać hołd narodzonemu Synowi Bożemu.

siedlce małopolskie, siedlce nowy sącz

Zgodnie z przyjętym w Siedlcach zwyczajem, nowe postaci zawitają w okolice żłóbka przed świętem Trzech Króli. 6 stycznia do naszej szopki powinno przybyć Trzech Mędrców ze Wschodu, a wraz z nimi pojawią się figurki wielbłąda oraz słonia. Zgodnie z tradycją, przy szopce znajdzie się też zapewne figurka małego Murzynka, pełniąca funkcję skarbonki. Można będzie tam wrzucać drobne ofiary, choć Murzynek niestety już od lat nie rusza głową.

Parafia Siedlce, gmina Korzenna – apel do młodzieży

Szopka w kościele parafialnym w Siedlcach sama się jednak nie przygotuje. Jak zapewne wiedzą już osoby, które uważnie śledzą ogłoszenia parafialne, niedawno w świątyni wystosowany został apel do miejscowej młodzieży. To właśnie młodzi ludzie pod kierownictwem księdza wikariusza są bowiem zaproszeni do przygotowania tegorocznej szopki. Niech młodzież naszej parafii się pokaże, że jest, a także się wykaże, że potrafi.

W przygotowaniach stajenki w naszym kościele jak co roku będzie pomagać również pan kościelny. Z tego miejsca już dziś pragniemy mu serdecznie podziękować – bez niego byśmy sobie nie poradzili.

Co oprócz szopki znajdzie się w naszej świątyni? Kościół w Siedlcach tradycyjnie przystroją również specjalnie na ten cel ścięte choinki. Ozdobimy je błyszczącymi łańcuchami oraz światełkami. Przy ołtarzu bocznym oraz głównym zawisną z kolei okolicznościowe, świąteczne banery.  Zachęcamy, by w podobny sposób przystroić nasze domy – zrezygnujmy z reniferów i tak zwanego Mikołaja, czyli krasnala z czerwonym pijackim nosem, o którym przeczytasz tutaj.