24 grudnia to szczególny dzień w kalendarzu każdego chrześcijanina. Tego dnia zasiadamy bowiem do wieczerzy wigilijnej. Dzieląc się opłatkiem powinniśmy pamiętać o kilku zasadach, by przygotować się do niej zarówno od strony materialnej, jak i duchowej. Najważniejsza reguła: na wigilijnym stole nie może pojawić się żaden alkohol. Wigilia zakrapiana alkoholem nie jest wigilią rodziny chrześcijańskiej!

Wieczerza wigilijna – symbolika

Zanim zasiądziemy do wieczerzy, powinniśmy przygotować na stole wszystkie niezbędne rzeczy. Właśnie: “wieczerza”. Niestety, coraz rzadziej możemy spotkać się z tym pięknym, staropolskim określeniem. Dziś dominuje nazwa “kolacja wigilijna”, albo – co gorsza – “lunch”. Tymczasem nie jest to lunch wigilijny, a właśnie wieczerza – ponieważ Apostołowie i pierwsi chrześcijanie właśnie “wieczerzali”. I stąd to słowo.

Parafia w Siedlcach – wigilia od strony materialnej

Od strony materialnej, obowiązkowym elementem w czasie wieczerzy wigilijnej są opłatki. Nie kupujmy opłatków niewiadomego pochodzenia, niepoświęconych, rozdawanych w galeriach handlowych. Zamiast tego zakupmy je w naszym kościele, w zakrystii. Takie opłatki są uroczyście, oficjalnie prawnie poświęcane. Można je nabyć za cenę minimalną 20 złotych, a dochód z ich sprzedaży już od lat jest przeznaczony na wynagrodzenie dla Pana Organisty i pana kościelnego.

Opłatki, które można kupić w kościele w Siedlcach, zawierają również kartkę z życzeniami od siedleckich duszpasterzy. Najlepiej odczytać je przed wieczerzą wigilijną, już po odmówieniu modlitwy. Ponadto na stole wigilijnym nie powinno zabraknąć sianka oraz tradycyjnych potraw. Pod żadnym pozorem nie podawajmy jednak tego dnia napojów alkoholowych!

siedlce małopolskie, siedlce kościół

Siedlce małopolskie – wigilia od strony duchowej

Aby wigilia była chrześcijańska i bogata duchowo, pamiętajmy przede wszystkim o wspomnianej już wyżej, wspólnej, rodzinnej modlitwie. Przed wieczerzą wigilijną darujmy sobie wszelkie urazy, nie zwlekajmy również ze Spowiedzią i Komunią Świętą.

Przygotowaniem do świąt może być także zakup kartek z motywem świątecznym, które były rozprowadzane w zakrystii kościoła parafialnego. Wiemy, że cieszą się one wielką popularnością – w ten sposób możemy wysłać do kogoś życzenia i pokazać mu, że wciąż o nim pamiętamy. I przypomnieć mu Siedlce: małopolskie województwo jest w końcu pełne naszych rodaków, którzy z różnych powodów opuścili rodzinne strony.

Parafia Siedlce k Nowego Sącza – pasterka i msze święte w Boże Narodzenie

Jaki będzie rozkład świątecznych nabożeństw w parafii Siedlce? Kościół parafialny będzie miejscem, w którym spotkamy się na uroczystej pasterce. Odbędzie się ona o północy z 24 na 25 grudnia. Swoje pasterki będą mieć także nasze dojazdówki, czyli kaplice w Trzycierzu i Janczowej – tam msze zostaną odprawione o godzinie 22.

25 i 26 grudnia w kościele parafialnym będzie natomiast obowiązywać taki sam schemat mszy jak w każdą niedzielę. Będzie więc można przyjść do świątyni na godz. 7, 9, 11 lub 16.