Parafia Siedlce. Jak co roku w okresie bożonarodzeniowym, kapłani posługujący w naszym kościele odwiedzą domy mieszkańców wiosek należących do naszej parafii. Spotkania te odbędą się w ramach tradycyjnej wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą. W tym roku wyjątkowo, z powodów zdrowotnych, nie weźmie w niej udziału ksiądz proboszcz. Chcielibyśmy jednak przypomnieć kilka reguł, które obowiązują w czasie spotkań z kapłanami.

Parafia Siedlce, gmina Korzenna – rozkład kolędy

Zazwyczaj w wizytę duszpasterską zaangażowani byli wszyscy trzej księża pracujący w naszej parafii. W tym roku będzie jednak inaczej i kolęda zostanie podzielona pomiędzy księdza Leszka i księdza Sebastiana. Ten pierwszy odwiedzi domy parafian w miejscowościach: Łęka, Trzycierz, Słowikowa. Ten drugi – Siedlce, Janczowa, Miłkowa.

Pierwsi mieszkańcy parafii Siedlce doczekają się wizyty już 27 grudnia. Dokładny program kolędy można poznać w czasie ogłoszeń parafialnych. Mimo wizyty kolędniczej, w kościele parafialnym codziennie będą odprawiane zarówno poranne, jak i wieczorne msze święte. Z racji zakończenia adwentu wracamy do mszy świętych o godzinie 6.30 zamiast rorat, które rozpoczynały się pół godziny wcześniej.

Kolęda 2019/2020 – najważniejsze zasady

Jak co roku, przy okazji wizyty duszpasterskiej przypominamy najważniejsze zasady dotyczące tego niezwykłego rodzaju kontaktu kapłanów z parafianami. Jeśli będziemy ich przestrzegać, wszystkim nam będzie łatwiej godnie przeżyć te świąteczne spotkania.

Najważniejsze reguły dotyczące kolędy:

  • na stole zaścielonym białym obrusem ustawiamy krzyż, świece, wodę święconą, kropidło i Pismo Święte; mogą się tam ewentualnie znaleźć również dewocjonalia, które zamierzamy poświęcić – chęć ich poświęcenia sygnalizujemy jednak kapłanowi na początku wizyty. Podobnie postępujemy w przypadku, w którym chcemy poświęcić nowy dom;
  • w spotkaniu z księdzem biorą udział wszyscy domownicy, każdy z nich powinien być odświętnie ubrany;
  • w spotkaniu księdza z rodziną zamieszkującą dany dom nie biorą udziału ministranci;
  • na czas wizyty duszpasterza wyłączamy wszelkie media – telewizor, komputer i radio, w czasie spotkania z księdzem nie odbieramy również telefonów;
  • jeśli chcemy czymś poczęstować księdza, robimy to na początku wizyty. Posiłki podajemy przy stole, a nie na niskich ławach z głębokimi fotelami;
  • nie przegrzewamy mieszkań przed kolędą;
  • na czas kolędy wiążemy wszystkie psy.

Siedlce, Nowy Sącz – pojazd po kapłana

Dużym ułatwieniem dla księży, którzy realizują program wizyty duszpasterskiej, jest pojazd, którym przywozimy kapłana do pierwszego domu. Prosimy również o przygotowanie samochodu, który odwiezie księdza z ostatniego domostwa, które odwiedzi w danym dniu kolędy.