Parafia Siedlce koło Nowego Sącza po raz kolejny przypomina o potrzebie czytania prasy katolickiej. Dzięki niej możemy sprawić, że nasza wiara będzie bardziej dojrzała. Pamiętajmy, że nasz rozwój duchowy nie powinien zakończyć się na katechezie w okresie szkolnym. Przestrzegajmy zasady: jeden artykuł prasy katolickiej na jeden dzień!

Prasa katolicka – co to właściwie jest?

Prasa katolicka to różnego rodzaju periodyki – tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, a nawet kwartalniki – których tematyka skupia się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z religią. Publikujący na ich łamach autorzy nie ograniczają się jednak do wykładania prawd wiary. Na łamach prasy katolickiej znajdziemy aktualności z życia Kościoła polskiego i światowego czy też wieści z Watykanu, a także historię kościoła, w której występują patroni naszej parafii – św. Tekla oraz św Andrzej Apostoł. Życiorys tego świętego powinien znać każdy mieszkaniec parafii Siedlce.

Patronem prasy katolickiej jest natomiast św. Franciszek Salezy. Ten doktor Kościoła żył na przełomie XVI i XVII wieku na terenach dzisiejszej Francji. W 1923 roku papież Pius XI ogłosił go patronem dziennikarzy oraz prasy katolickiej właśnie. W Polsce jednym z prekursorów rozpowszechniania tego typu periodyków był natomiast św. Maksymilian Maria Kolbe, który propagował motto: “Zalejmy prasą katolicką cały świat!”.

Siedlce, Nowy Sącz – gazety dostępne przy kościele parafialnym

Siedlce – kościół parafialny jest miejscem, przy którym w każdą niedzielę można nabyć interesujące nas tytuły prasy katolickiej. Są one rozprowadzane przez parafię Siedlce, a dokładniej sprzedawane przez ministrantów w okolicach obu bram prowadzących na plac kościelny. Dzięki temu przy okazji mszy świętej niedzielnej oraz niektórych świąt możemy zaopatrzyć się w prasę na cały tydzień. Zamiast więc zasiadać jak do telenoweli przed telewizorem, zapoznajmy się z dostępnymi periodykami.

Jakie tytuły prasy katolickiej można nabyć w miejscowości Siedlce, gmina Korzenna? Jednym z najchętniej czytanych pism katolickich jest tygodnik “Gość Niedzielny”, którego redakcja na naszą diecezję mieści się w Tarnowie. Kierownikiem tarnowskiego oddziału jest ksiądz Zbigniew Wielgosz. Ciekawe artykuły można znaleźć również w “Niedzieli” – to największy katolicki tygodnik w Europie Środkowo-Wschodniej. Już od lat w parafii rozprowadzany jest także Tygodnik Rodzin Katolickich “Źródło”. Dla dzieci przeznaczone jest pisemko “Promyczek Dobra”, a obok niego również “Mały Promyczek”. Młodzieży uczącej się oraz pracującej dedykowany jest z kolei Katolicki Dwumiesięcznik Katolicki “Miłujcie się”, który jest katolicką ripostą na świeckie tytuły dla młodych.