Pandemia koronawirusa, która ogarnęła niemal cały świat, sprawia, że w tym roku nie możemy przeżywać Świąt Wielkanocnych w taki sposób, do jakiego przywykliśmy. Zgodnie z dyspensą udzieloną przez polskie władze kościelne, nie musimy uczestniczyć w niedzielnych mszach świętych. W związku z tym parafia Siedlce nie zorganizuje między innymi dorocznego konkursu palm. My podpowiadamy, jak przeżyć Niedzielę Palmową bez wychodzenia z domu.

Diecezjalny rytuał na Niedzielę Palmową

Wskazówki dotyczące przeżywania tegorocznej Niedzieli Palmowej przygotowało duszpasterstwo diecezji tarnowskiej, do której należy parafia pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Siedlcach. Przypominamy, że zgodnie z najnowszą notą biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, w mszach świętych w kościołach naszej diecezji może obecnie uczestniczyć maksymalnie pięcioro wiernych. „Oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących (np. kościelny, organista, kleryk) mogą to być wyłącznie osoby życia konsekrowanego oraz zamawiające intencję mszalną, które chęć swojego uczestnictwa zgłosiły uprzednio proboszczowi miejsca. Dotyczy to także Mszy św. żałobnej w dniu pogrzebu bez udziału ciała zmarłego” – czytamy w zarządzeniu biskupa.

Z tego powodu większość z nas w Niedzielę Palmową prawdopodobnie nie odwiedzi świątyni. Mimo to portal diecezji tarnowskiej zachęca, by wykonać własnoręcznie palmę i w jej towarzystwie pomodlić się w niedzielę przy naszych domowych ołtarzykach. Na dni rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia i czekające nas Wielkie Wydarzenia Zbawcze diecezja przygotowała specjalne książeczki, zwane Rytuałem rodzinnym. Dzięki nim, mimo braku wizyty w kościele, będziemy mogli przeżyć te mysterium tych dni w religijnej atmosferze.

W książeczce dedykowanej Niedzieli Palmowej znajdziemy między innymi historię tego niezwykłego dnia, a także opis odprawianej w tę niedzielę liturgii. Dodatkowo znalazły się tam również modlitwy, które możemy odmówić zarówno indywidualnie, jak i w gronie rodzinnym. Specjalny rytuał przygotowany na Niedzielę Palmową przez diecezję tarnowską można pobrać, klikając TUTAJ. Ksiądz Marian Kostrzewa, redaktor naczelny diecezjalnego portalu, przygotował również specjalny film.

Parafia Siedlce koło Nowego Sącza – organizacja mszy świętych

Zachęcamy również, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w mszach świętych za pośrednictwem środków masowego przekazu. Nabożeństwa są transmitowane w wielu stacjach telewizyjnych, w stacjach radiowych, a także za pośrednictwem internetu. W ubiegłą niedzielę w kościele parafialnym pod wezwaniem świętej Tekli w Siedlcach odbyła się pierwsza w dziejach parafii transmisja mszy świętej. Miała ona miejsce na parafialnym profilu na Facebooku.

W Niedzielę Palmową w siedleckim kościele odbędą się cztery msze, tak jak w każdą niedzielę. Pierwsza o godzinie 7, następnie o godzinie 9, 11 i 16. Przypominamy, że na każdej może znaleźć się maksymalnie pięcioro wiernych.

źródło zdjęcia: transmisja mszy świętej z Siedlec na portalu facebook.com

Reklama