Wielki Tydzień wkracza w swoją najważniejszą część. Zwykle już od Wielkiego Czwartku gromadziliśmy się w kościele parafialnym, by wspólnie przeżywać Wielkie Wydarzenia Zbawcze. W tym roku, w związku z pandemią koronawirusa oraz odpowiednimi dyspozycjami Andrzeja Jeża, biskupa tarnowskiego, będzie jednak inaczej. Kościoły mają pozostać w te dni zamknięte. Parafia Siedlce koło Nowego Sącza przeprowadzi jednak transmisję internetową z tych obrzędów.

AKTUALIZACJA: Transmisje nabożeństw odbędą się na kanale parafii na Youtube.

Zarządzenia biskupa na Triduum Paschalne

Biskup tarnowski w dyspozycjach wydanych wszystkim parafiom, które znajdują się pod jego kuratelą, podkreśla, że obrzędy liturgii Triduum Paschalnego mają być sprawowane bez udziału ludu. Również asysta powinna być ograniczona do minimum, a w jej skład powinny wchodzić jedynie osoby pełnoletnie. „Należy zrezygnować z urządzania „ciemnicy” i „grobu pańskiego” oraz wystawiania krzyża do adoracji. Można ewentualnie przygotować jedynie symboliczną dekorację. W związku z tym powstrzymujemy się od organizowania czuwań w kościele” – głosi komunikat biskupa Jeża.

W samej liturgii tych wyjątkowych dni również zajdą zmiany. Na przykład w Wielki Czwartek oraz w Wielką Sobotę wszystkie dzwony powinny zabrzmieć już na początku nabożeństwa, a nie dopiero w czasie śpiewu „Chwała na wysokości”, jak to było dotąd w zwyczaju. Biskup prosi także wszystkich kapłanów, a nawet usługujących w czasie liturgii w Wielki Piątek, o wykonanie gestu prostracji, popularnie znanego jako leżenie krzyżem. Dotąd był on wykonywane jedynie przez głównego celebransa. W Wielką Sobotę nie odbędą się natomiast tradycyjne obrzędy błogosławieństwa pokarmów.

Parafia Siedlce, gmina Korzenna – obrzędy Triduum Sacrum będą transmitowane

By umożliwić parafianom z miejscowości Siedlce Małopolska, Łęka koło Nowego Sącza, Miłkowa, Janczowa, Trzycierz i Słowikowa duchowe uczestnictwo w obrzędach Triduum Sacrum, parafia przeprowadzi transmisję liturgii kluczowych dni Wielkiego Tygodnia. Przekaz z kościoła parafialnego w Siedlcach dotrze do wszystkich chętnych za pośrednictwem internetu oraz profilu parafii na facebooku. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę nabożeństwa rozpoczną się o godzinie 18. W piątek dodatkowo odbędzie się tradycyjna Droga Krzyżowa o godzinie 17. – Powiedzcie to innym i zaproście do wspólnej modlitwy – prosił w Niedzielę Palmową z ambony Ksiądz Proboszcz. Pamiętajmy o tych słowach.

Mimo pandemii w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja. Na ten dzień nie ma żadnej dyspensy. Przypominamy również, by na pamiątkę śmierci Pana Jezusa zadbać o wszystkie krzyże i przydrożne kapliczki – niech będą odpowiednio przystrojone.

Jak wspomnieliśmy, w tym roku w parafii św. Andrzeja Apostoła w Siedlcach nie odbędzie się tradycyjne poświęcenie wody i pokarmów. Zamiast tego możemy jednak odmówić tak zwane błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania. Tekst błogosławieństwa przygotowany przez Episkopat można znaleźć, klikając TUTAJ. Najlepiej sprawować ten obrzęd przed tradycyjnym śniadaniem wielkanocnym.