Święta Bożego Narodzenia już za pasem. Celebrowaliśmy już dzień Świętej Barbary, przyszedł już do nas Święty Mikołaj. Nadchodzi więc czas, by pomyśleć o przygotowaniu się do jakże uroczystego dnia Narodzenia Pana Jezusa. Przy tej okazji pamiętajmy więc o zwyczajach, które powinien znać i zachowywać każdy katolik.

Parafia Siedlce – zwyczaje przedświąteczne

Do świąt przygotowuje nas czas Adwentu. Pamiętajmy, by jeszcze przed jego zakończeniem:

 1. Choć raz wziąć udział w roratach. Do tej pory parafia Siedlce k Nowego Sącza stwarzała możliwość uczestnictwa w takich nabożeństwach zarówno rano, jak i wieczorem. Obecnie roraty są odprawiane jedynie o godz. 17. Mimo to postarajmy się wygospodarować na nie czas. Jeśli nie w tygodniu, to chociaż w sobotę.
 2. Wraz z dziećmi przygotować adwentowy lampion. Niech nie będzie to lampion kupiony byle gdzie, a własnoręcznie stworzony. Najlepiej, by znalazły się na nim postaci polskich świętych lub akcenty związane z Bożym Narodzeniem.
 3. Nabyć opłatki wigilijne rozprowadzane w zakrystii przez pana kościelnego. Są one dostępne w cenie minimalnej 20 zł. Można oczywiście złożyć większą ofiarę. Zyski z tej inicjatywy zostaną przeznaczone na utrzymanie pracowników kościelnych. Pamiętajmy, by nie kupować opłatków niepoświęconych z niewiadomych źródeł, np. w galeriach handlowych od tak zwanych roznegliżowanych aniołków.
 4. Pomóc w przygotowaniu świątecznej szopki. Zwracamy się zwłaszcza do młodzieży naszej parafii. Niech się pokaże, że jest, i niech się wykaże, że potrafi. Zachęcamy przede wszystkim młodzież klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz wszelaką młodzież szkół ponadpodstawowych, młodzież pracującą i bezrobotną.
 5. Ustroić swój dom i podwórko świątecznymi dekoracjami i lampkami. Pamiętajmy przy tym, by nie włączać ich przed początkiem wieczerzy wigilijnej. Celebrowanie tzw. świąt zimowych przyszło do nas z Zachodu i jest zwyczajem laickim. Nie idźmy tą drogą. Przypominamy też, że do dekoracji świątecznych nie należy czerwony, pękaty krasnal z czerwonym, pijackim nosem. Nie niszczmy też dekoracji innym.
Parafia Siedlce prezenty

Parafia Siedlce koło Nowego Sącza. Jak obchodzić Boże Narodzenie?

W sam dzień wigilii warto pamiętać o kilku zasadach:

 1. Rano 24 grudnia wszyscy, w miarę możliwości, przychodzimy do kościoła parafialnego na ostatnie już w tym roku roraty. Tego dnia nie ma mszy świętej wieczornej.
 2. Przygotujmy na wieczerzę – nie mylić z tzw. lunchem – tradycyjne polskie potrawy. Niech znajdzie się miejsce dla ryb słodkowodnych, barszczu z uszkami, pierogów i kapusty z grochem. Jeśli decydujemy się na ciasta, pamiętajmy, że do ciast bożonarodzeniowych nie należy mazurek. Zalecamy raczej upieczenie makowca, gdyż mazurek kojarzy się z Wielkanocą. Nie mieszajmy tradycji!
 3. Wieczerza wigilijna zakrapiana alkoholem nie jest wieczerzą rodziny chrześcijańskiej! Pod żadnym pozorem nie stawiajmy alkoholu przy opłatkach.
 4. Przed rozpoczęciem wieczerzy wspólnie odmówmy modlitwę, której tekst znajdziemy na ulotce dołączonej do parafialnych opłatków. Niech przewodniczy jej głowa rodziny.
 5. Przed połamaniem się opłatkiem darujmy sobie wszelkie urazy. Niech wieczerza wigilijna będzie dla nas prawdziwą agapą miłości.
 6. Po zakończeniu posiłku nie rozchodźmy się każdy w swoją stronę. Zostańmy, by wspólnie pośpiewać kolędy. Pamiętajmy zwłaszcza o kolędach polskich, takich jak „Anioł pasterzom mówił”, „Do szopy hej pasterze” i „Z narodzenia Pana”. Odśpiewajmy co najmniej kilka zwrotek.
 7. Jeśli tylko zdrowie nam na to pozwala, przybądźmy tłumnie na Pasterkę. Wspólnie odśpiewajmy „Bóg się rodzi” i rozpocznijmy oficjalne, prawne świętowanie.

Boże Narodzenie – informacje diecezjalne

W związku ze zbliżającymi się świętami specjalne komunikaty wydała również Diecezja Tarnowska. Biskup ordynariusz stworzył nam możliwość odwiedzin kolędowych mieszkańców parafii, którzy o to poproszą. Dla pozostałych zostaną zorganizowane specjalne msze święte. Więcej informacji znajduje się na stronie diecezjalnej.