Święta Bożego Narodzenia już za pasem. Celebrowaliśmy już dzień Świętej Barbary, przyszedł już do nas Święty Mikołaj. Nadchodzi więc czas, by pomyśleć o przygotowaniu się do jakże uroczystego dnia Narodzenia Pana Jezusa. Przy tej okazji pamiętajmy więc o zwyczajach, które powinien znać i zachowywać każdy katolik.
Parafia Siedlce – zwyczaje przedświąteczne
Do świąt przygotowuje nas czas Adwentu. Pamiętajmy, by jeszcze przed jego zakończeniem:
- Choć raz wziąć udział w roratach. Do tej pory parafia Siedlce k Nowego Sącza stwarzała możliwość uczestnictwa w takich nabożeństwach zarówno rano, jak i wieczorem. Obecnie roraty są odprawiane jedynie o godz. 17. Mimo to postarajmy się wygospodarować na nie czas. Jeśli nie w tygodniu, to chociaż w sobotę.
- Wraz z dziećmi przygotować adwentowy lampion. Niech nie będzie to lampion kupiony byle gdzie, a własnoręcznie stworzony. Najlepiej, by znalazły się na nim postaci polskich świętych lub akcenty związane z Bożym Narodzeniem.
- Nabyć opłatki wigilijne rozprowadzane w zakrystii przez pana kościelnego. Są one dostępne w cenie minimalnej 20 zł. Można oczywiście złożyć większą ofiarę. Zyski z tej inicjatywy zostaną przeznaczone na utrzymanie pracowników kościelnych. Pamiętajmy, by nie kupować opłatków niepoświęconych z niewiadomych źródeł, np. w galeriach handlowych od tak zwanych roznegliżowanych aniołków.
- Pomóc w przygotowaniu świątecznej szopki. Zwracamy się zwłaszcza do młodzieży naszej parafii. Niech się pokaże, że jest, i niech się wykaże, że potrafi. Zachęcamy przede wszystkim młodzież klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz wszelaką młodzież szkół ponadpodstawowych, młodzież pracującą i bezrobotną.
- Ustroić swój dom i podwórko świątecznymi dekoracjami i lampkami. Pamiętajmy przy tym, by nie włączać ich przed początkiem wieczerzy wigilijnej. Celebrowanie tzw. świąt zimowych przyszło do nas z Zachodu i jest zwyczajem laickim. Nie idźmy tą drogą. Przypominamy też, że do dekoracji świątecznych nie należy czerwony, pękaty krasnal z czerwonym, pijackim nosem. Nie niszczmy też dekoracji innym.

Parafia Siedlce koło Nowego Sącza. Jak obchodzić Boże Narodzenie?
W sam dzień wigilii warto pamiętać o kilku zasadach:
- Rano 24 grudnia wszyscy, w miarę możliwości, przychodzimy do kościoła parafialnego na ostatnie już w tym roku roraty. Tego dnia nie ma mszy świętej wieczornej.
- Przygotujmy na wieczerzę – nie mylić z tzw. lunchem – tradycyjne polskie potrawy. Niech znajdzie się miejsce dla ryb słodkowodnych, barszczu z uszkami, pierogów i kapusty z grochem. Jeśli decydujemy się na ciasta, pamiętajmy, że do ciast bożonarodzeniowych nie należy mazurek. Zalecamy raczej upieczenie makowca, gdyż mazurek kojarzy się z Wielkanocą. Nie mieszajmy tradycji!
- Wieczerza wigilijna zakrapiana alkoholem nie jest wieczerzą rodziny chrześcijańskiej! Pod żadnym pozorem nie stawiajmy alkoholu przy opłatkach.
- Przed rozpoczęciem wieczerzy wspólnie odmówmy modlitwę, której tekst znajdziemy na ulotce dołączonej do parafialnych opłatków. Niech przewodniczy jej głowa rodziny.
- Przed połamaniem się opłatkiem darujmy sobie wszelkie urazy. Niech wieczerza wigilijna będzie dla nas prawdziwą agapą miłości.
- Po zakończeniu posiłku nie rozchodźmy się każdy w swoją stronę. Zostańmy, by wspólnie pośpiewać kolędy. Pamiętajmy zwłaszcza o kolędach polskich, takich jak „Anioł pasterzom mówił”, „Do szopy hej pasterze” i „Z narodzenia Pana”. Odśpiewajmy co najmniej kilka zwrotek.
- Jeśli tylko zdrowie nam na to pozwala, przybądźmy tłumnie na Pasterkę. Wspólnie odśpiewajmy „Bóg się rodzi” i rozpocznijmy oficjalne, prawne świętowanie.
Boże Narodzenie – informacje diecezjalne
W związku ze zbliżającymi się świętami specjalne komunikaty wydała również Diecezja Tarnowska. Biskup ordynariusz stworzył nam możliwość odwiedzin kolędowych mieszkańców parafii, którzy o to poproszą. Dla pozostałych zostaną zorganizowane specjalne msze święte. Więcej informacji znajduje się na stronie diecezjalnej.
Dlaczego ryby słodkowodne?