Od kilku lat w Polsce coraz większą popularnością cieszy się Halloween, czyli tak zwany wieczór strachów. Alternatywą dla tego zwyczaju jest korowód wszystkich świętych, który także i w tym roku wyruszy na ulice wielu polskich miast.

Halloween to tradycja znana przede wszystkim z amerykańskich filmów i reklam. Wieczór 31 października w kulturze anglosaskiej jest poświęcony duchom, wampirom i innym strachom. W Stanach Zjednoczonych tego dnia dzieci obchodzą sąsiadów, oferując im wybór – cukierek albo psikus.

Halloween w Polsce

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Niektórzy wywodzą ją z pogańskiego, celtyckiego święta związanego z zakończeniem żniw i roku. W tym czasie duchy miały mieć ułatwiony powrót z zaświatów na ziemię, więc druidzi przebierali się za różnego rodzaju maszkary, by je odstraszyć. Dziś symbolem Halloween są przede wszystkim dynie.

W Polsce zwyczaj obchodzenia wieczoru strachów jest propagowany między innymi na lekcjach języka angielskiego. Pod koniec października dzieci w szkołach często są proszone o wykonanie różnego rodzaju prac plastycznych związanych z Halloween, odbywają się też bale przebierańców z wampirami i strachami w roli głównej.

Korowód wszystkich świętych

Kościół katolicki nie popiera obchodów tak zwanego święta Halloween. Wieczór strachów w kulturze popularnej stara się walczyć z 1 listopada, czyli uroczystością Wszystkich Świętych, jak również z Dniem Zadusznym.

Dlatego w polskich miastach od kilku lat organizowane są tak zwane korowody wszystkich świętych. To tradycja przejęta z Francji, ale odwołująca się do wiary chrześcijańskiej. W przemarszach uczestniczą osoby przebrane za świętych, między innymi za swoich patronów. Warto bowiem pamiętać, że mimo iż 1 listopada zwyczajowo odwiedzamy groby zmarłych, uroczystość Wszystkich Świętych to radosny dzień – przypomina, że wszyscy są powołani do świętości.

Parafia Siedlce – przygotowania do 1 listopada

Choć do 1 listopada pozostało jeszcze nieco czasu, osoby, którym bliska jest parafia w Siedlcach, powinny przygotować się odpowiednio do tego dnia. Przed uroczystością Wszystkich Świętych zadbajmy przede wszystkim o groby na parafialnym cmentarzu. Uprzątnijmy liście, zwiędłe kwiaty i połamane gałęzie, uszkodzone znicze wynieśmy na wysypisko śmieci. W stosownym czasie przypomną nam o tym jeszcze zapewne ogłoszenia parafialne. Korzenna, Nowy Sącz – jeśli bliscy nam zmarli spoczywają na okolicznych cmentarzach, także o nich pamiętajmy na początku listopada.

Kościół w Siedlcach będzie miejscem, z którego 1 listopada po mszy świętej o godzinie 14 wyruszy procesja na cmentarz. Tam zostanie odmówiony różaniec za zmarłych, za których w dniach 1-8 listopada będzie można uzyskać odpust zupełny.