Parafia Siedlce 30 listopada będzie przeżywać doroczny odpust parafialny. Tego dnia w liturgii Kościoła Katolickiego szczególnie wspominany jest bowiem święty Andrzej Apostoł, patron parafii w Siedlcach. Jak zwykle, nasza wspólnota parafialna będzie czcić swoje święto w szczególny sposób.

Siedlce, gmina Korzenna – organizacja odpustu

Odpust ku czci św. Andrzeja jest drugim odpustem w roku w parafii Siedlce. Pierwszy, we wrześniu, to uroczystości poświęcone świętej Tekli. Odpust ku czci patronki, którą szczyci się kościół Siedlce, zawsze ma miejsce w niedzielę. Święty Andrzej Apostoł jest tu z kolei wspominany zawsze dokładnie w dniu, w którym wypada jego święto liturgiczne.

Tym razem dniem tym jest sobota. Jak głosiły niedzielne ogłoszenia parafialne, Siedlce w tym roku oferują wiernym 30 listopada aż cztery msze. Zostaną one odprawione według niedzielnego porządku – o godzinie 7, 9, 11 oraz 16. Uroczystą sumę odpustową odprawi oraz Słowo Boże wygłosi ksiądz magister Wacław Paterak. To kapłan, który od 2019 roku pełni posługę w parafii pod wezwaniem świętej Małgorzaty w Nowym Sączu.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego

W związku z odpustem, czyli świętem patronalnym parafii, wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Można go ofiarować za siebie lub duszę zmarłej osoby. By uzyskać odpust, trzeba spełnić pięć warunków i wszystkie, oprócz spowiedzi, wykonać w ciągu jednego dnia. Pierwsze cztery zawsze są takie same, piąty zmienia się w zależności od okazji, z racji której Kościół udziela łaski odpustu.

Warunki uzyskania odpustu zupełnego przy okazji odpustu parafialnego:

1. Spowiedź święta – może być wcześniej.

2. Komunia święta.

3. Modlitwa w intencjach Ojca świętego – nie trzeba ich znać, można odmówić dowolne modlitwy.

4. Wyzbycie się przywiązania do wszystkich grzechów, nawet lekkich.

5. Pobożne nawiedzenie świątyni, w której odbywa się uroczystość – należy w niej odmówić “Ojcze nasz” oraz “Wierzę…”.

kościół siedlce

Święty Andrzej Apostołparafia Siedlce

Święty Andrzej Apostoł jest nie tylko patronem parafii Siedlce, gmina Korzenna, ale również wielu państw i miast – między innymi Szkocji, Grecji, Neapolu czy Bordeaux. Według najnowszych wyliczeń, w Polsce jest łącznie niemal setka kościołów parafialnych pod wezwaniem tego świętego Apostoła.

W Siedlcach św. Andrzej Apostoł jest czczony od wieków. Materialnymi śladami jego kultu w naszym kościele są jego obraz oraz figura. Obraz okresowo jest umieszczany w ołtarzu głównym – przedstawia Apostoła z krzyżem w kształcie litery “V”. W podobny sposób postać patrona parafii wyraża miedziana figura umieszczona przed kościołem, obok rynny.

Odpust w Siedlcach – informacje porządkowe

W związku z odpustem ku czci świętego Andrzeja Apostoła przypominamy, że w okolicach kościoła należy zachować szczególną powagę. Mimo że wokół świątyni najpewniej będą znajdować się liczne kramy, pamiętajmy, że najważniejsza tego dnia jest modlitwa. Dlatego prosimy, by w czasie mszy świętej nie strzelać z korkowców i petard, by nie zakłócać uroczystości parafianom oraz zaproszonym gościom.